SSzlaki górskie
Wspinając się na Słonecznik
23 lipca 2018
Wybierając się w góry pragniesz jak najwięcej się ruszać i doświadczać. Karpacz oferuje mnogość naturalnych atrakcji dla wszystkich amatorów wspinaczek skalnych, które pozostawią w każdym niezapomniane wspomnienia.
Słonecznik to niezwykła formacja skalna znajdująca się w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy. Skałki te położone są zaraz przy głównym czerwonym szlaku, potocznie nazywanym „szlakiem przyjaźni polsko-czeskiej”. Każdy miłośnik górskich wspinaczek powinien odwiedzić to niezwykłe miejsce.
Charakterystyka Słonecznika
Ta zachwycająca forma skalna składa się z kilku granitowych ostańców, z czego jeden z północnych filarów przypomina, niezwykle sugestywnie, ludzką postać. Skałki znajdują się na wysokości 1423 m n.p.m. i wznoszą się na wysokość 12 m. W malowniczy sposób Słonecznik góruje na Karpaczem Górnym i pobliskimi okolicami. To właśnie ta formacja jest ikoniczną formacją skalną i najlepiej widoczną w całych Karkonoszach. Widać je prawie z całej Kotliny Jeleniogórskiej. Swoje niezwykle fantazyjne i oryginalne kształty, Słonecznik zawdzięcza długotrwałemu procesowi erozji, podczas którego fragmenty mało odporne na działanie warunków atmosferycznych zostały usunięte. To właśnie te skałki są najchętniej odwiedzane przez turystów przybywających tu z całej Polski i nie tylko.
Naturalny zegar i diabeł
Nietypowa nazwa tej formacji skalnej wiąże się z jej nadzwyczajnym zastosowaniem w przeszłości. Niegdyś Słonecznik dla mieszkańców Podgórzyna, Przesieki i Borowic pełnił rolę… zegara. Słońce bowiem wskazywało południe, w momencie kiedy znajdowało się równo nad skałkami. Właśnie dlatego w niemieckim języku można spotkać się z nazwą – „Mittagstein”, czyli Kamień Południa. Wokół formacji skalnej narosło wiele rozmaitych legend. Najwięcej ich powstało z powodu tajemniczego filara skalnego, przypominającego ludzką postać. Według jednej z historii, jest to diabeł, który planował wejść w drogę Liczyrzepie i zasypał Wielki Staw głazami. W ten sposób chciał zatopić Kotlinę Jeleniogórską, jednak czynność ta pochłonęła go zupełnie, tak że przeoczył wschód słońca. Wówczas, w momencie gdy dzwoniono na Anioł Pański, diabeł zwyczajnie skamieniał i został tak do dziś. Często więc w lokalnej mowie, turyści mogą się spotkać z nazwą „Diabelski Kamień”. Inne podania wskazują, że w tej oto skalę swoją siedzibę miał mieć legendarny Duch Gór, którego ślad spotkać można w wielu miejscach w Karpaczu. Słonecznik jest więc idealnym miejscem na wypad z całą rodziną.
Komentarze