KKarkonoski Park Narodowy
W Karkonoskim Parku Narodowym
27 lipca 2018
Jeśli kochasz naturę i piękne widoki, musisz udać się w podróż po Karkonoskim Parku Narodowym, ochraniającym niepowtarzalne wartości krajobrazowe, przyrodnicze i kulturowe pasma górskiego należącego do Sudetów.
Karkonoski Park Narodowy jest częścią Rezerwatu Biosfery UNESCO. Położony blisko granicy z Czechami, kusi niepowtarzalną atmosferą. Jest to idealne miejsce na całodzienny, rodzinny spacer, podczas którego wszyscy będą mieli okazję podziwiać wyjątkową florę i faunę. Warto zaznaczyć, że w skład Parku wchodzą dwie enklawy na Podgórzu Karkonoskim – Góra Chojnik i Wodospad Szklarki. Można się dostać do niego wieloma ścieżkami – od Karpacza, Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby czy Piechowic. Od ciebie zależy organizacja wypadu!
Odrobina historii
Jest to jeden z 23 Parków Narodowych i powstał w 1959 r., jednak już na początku XX w. dostrzeżono wyjątkowe walory tego obszaru. Budowa geologiczna Karkonoszy z wyraźnie widocznymi elementami rzeźby lodowcowej, świata roślinnego i zwierzęcego zachęciły władze do stworzenia tu stanowiska komisarza ochrony przyrody w 1910 r. Już w 1927 r, powołano tu straż górską, która czuwała nad naturalną równowagą terenu. Wreszcie w 1933 r. powstał tu rezerwat przyrody obejmujący wiele pomników przyrody.
Wśród flory i fauny
Na miejscy można znaleźć ponad tysiąc różnych gatunków roślin oraz ogromną ilość gatunków zwierząt leśnych jak bobry, sarny, lisy. Ciekawostką jest fakt, że występuje tu aż 16 gatunków nietoperzy! Kolejną atrakcją jest nietypowy muflon, który został introdukowany z Korsyki. Ornitolodzy mogą obserwować aż 90 gatunków ptaków, takich jak głuszec, drozd obrożny, sóweczka, włochatka czy płochacz halny. W Parku występują również licznie rośliny endemiczne jak skalnica bazaltowa, gnidosz sudecki czy dzwonek karkonoski. Lasy Karkonoskiego Parku Narodowego wykazują duże zróżnicowane pionowe, co znaczy, że w pasie dolnym i górnym dominują buki i świerki. W mniejszej ilości można spotkać jawory, lipy, jodły, modrzewie. Warto odnotować, że wstęp na teren Parku jest płatny. Opłaca się jednak skorzystać z 112 kilometrów pieszych szlaków turystycznych, z czego część udostępniona jest dla rowerzystów. Na szczytowe partie można dostać się dwiema kolejkami liniowymi, podziwiając przy tym przepiękne widoki. Zimą również znajdą tu coś dla siebie narciarze, ponieważ funkcjonuje tu aż 10 wyciągów i 17 kilometrów nartostrad. Zatem w Karkonoskim Parku Narodowym można świetnie bawić się o każdej porze roku.
Komentarze