SSzlaki górskie
Św. Anna na Grabowcu
11 lipca 2018
Górskie spacery to nie tylko drzewa i szczyty. Kochasz zabytki i lubisz zwiedzać stare budowle, w których zamknięto ducha przeszłości? Uwielbiasz cudowne historie o nadzwyczajnej mocy, tkwiącej w niektórych miejscach? Nie zwlekaj tylko wkładaj plecak i podążaj niebieskim bądź żółtym szlakiem turystycznym w kierunku kaplicy św. Anny, która zauroczy cię niepowtarzalną atmosferą.
Podążając z Karpacza szklakiem turystycznym musisz koniecznie zwiedzić Kaplicę św. Anny na Grabowcu. Historia sprzed wieków przeplata się z chrześcijańską tradycją, a wszystko to w pięknej scenerii barokowej kapliczki rotundowej. Legendarne doniesienia o uzdrawiającej mocy lokalnego ujścia wody źródlanej, sprawiają, że miejsce otacza odświętna i magiczna atmosfera. Warto zatrzymać się tu na chwilę wytchnienia i medytacji.
Od Czarownicy do Świętej Anny
Historia kaplicy sięga początku XIII w., kiedy postawiono tu pierwszą drewnianą kaplicę obok drogi, która prowadziła od Pogańskiej Doliny do Dobrego Źródła, zwanej też Ścieżką Czarownic. Powstała więc w miejscu istnienia prasłowiańskiego ośrodka kultu pogańskiego, którego powstanie datuje się na czasy neolitu. Z czasem postępującej chrystianizacji pogańskie obrzędy ustąpiły miejsca nowej religii i w 1212 r. powstała tu pierwsza kaplica, pod opieką zakonu joannitów. Budowla niestety uległa doszczętnemu zniszczeniu podczas wojen husyckich. W XV wieku została odbudowana ,jednak już w czasie wojny trzydziestoletniej doznała poważnych zniszczeń. Obecna rotunda, którą mogą podziwiać turyści, została wzniesiona w stylu barokowym, w latach 1718-1719, z fundacji hrabiego Hansa Antona von Schaffgotscha z Cieplic. Za projekt i wykonanie odpowiadał Casper Anton Wawrzyniec.
Szczęście w miłości
Historia Dobrego Źródła wiąże się z lokalnymi legendami o jego cudownej mocy. Między innymi było ono odpowiedzialne za znikanie przedstawień z płóciennych obrazów. Wiąże się to z obecnością i działaniem szlachetnego gazu radonu w źródlanej wodzie, dlatego obecny obraz z ołtarza malowany jest na miedzianej blasze. Obecnie ujęcie wody ze źródła wyposażono w rzeźbiony wizerunek jelenia, pod którym umieszczono niemiecki napis „Der gute Born”, czyli Dobre Źródło. Niekiedy nazywane jest ono świętym lub źródłem miłości, ponieważ jeszcze do dziś w okolicy wierzy się, że woda posiada niezwykłą moc uzdrawiającą i nie tylko… Każdy bowiem kto chce mieć szczęście i powodzenia w miłości powinien tu koniecznie przyjść. Wystarczy odrobina tej cudownej wody, aby twoje miłosne życie uległo zupełnej zmianie.
Komentarze