SSzlaki górskie
Obserwacje na śnieżce
29 czerwca 2018
Dlaczego warto zdobyć najwyższy szczyt Karkonoszy? Żeby zobaczyć jedną z najpiękniejszych panoram z tarasu widokowego Obserwatorium Meteorologicznego. Ten otwarty dla turystów obiekt oferuje szereg atrakcji, które uczynią twoją wyprawę niezapomnianym doświadczeniem.
Na najwyższym szczycie w całych Sudetach, na wysokości 1602 m n.p.m., znajduje się budynek Obserwatorium włączony do światowego systemu stacji wysokogórskich. Poza widokami, prezentowane tu są przyrządy pomiarowe oraz wspaniałe fotografie. Po generalnej przebudowie w 2009 roku obiekt ponownie gości tłumy zwiedzających, wędrujących po popularnym szlaku turystycznym.
Trochę historii
Obserwatorium na Śnieżce, a właściwie Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa, posiada długą tradycję prowadzenia specjalistycznych badań. Jego historia sięga 1824 r., kiedy obserwacje meteorologiczne prowadzono w kaplicy pw. św. Wawrzyńca, funkcjonującej również jako schronisko turystyczne. Wykonywane pomiary nie miały jednak regularnego charakteru i dopiero w 1889 r. uruchomiono w schronisku stację meteorologiczną II klasy. Budynek właściwego obserwatorium powstał w 1899 r. jako obserwatorium I klasy i służył tym celom do 1900 r. Po wojnach światowych w budynku wznowiono obserwację w 1945 r., jednak trudne warunki atmosferyczne na jakie był wystawiony, wymusiły jego generalną przebudowę, którą rozpoczęto w latach 60. Stary budynek miał być rozebrany i zrekonstruowany jako muzeum poświęcone meteorologii, do czego niestety nigdy nie doszło. Został zupełnie rozebrany w 1989 r.
Nowe Talerze
Obecne, nowe obserwatorium wznoszono w latach 1966-1974. Żelbetonową, stalową, aluminiową konstrukcję zaprojektowali architekci Witold Lipiński i Waldemar Wawrzyniak. Formę budynku stanowią trzy połączone ze sobą bryły przypominające dyski. Stąd właśnie potoczna nazwa obserwatorium – Talerze lub Spodki – ze względu na podobieństwo do kosmicznych latających talerzy. Skojarzenie jak najbardziej właściwie, ponieważ sam Lipiński chciał osiągnąć taki efekt. Był to czas kiedy wiele mówiło się o tajemniczym UFO. Ostatecznie projekt doczekał się wyróżnienia na Światowej Wystawie Architektury w Meksyku. Prowadzenie obserwacji rozpoczęło się tu od 1975 r. Mimo, że obecny budynek znajduje się w niedalekiej odległości od nieistniejącego już schroniska, nieprzewidziana została funkcja noclegowa. Turyści mogą za to odwiedzić ulokowaną tu restaurację, gdzie posilą się wyjątkowo smacznym posiłkiem przed dalszą podróżą.
Komentarze