SSzlaki górskie
Wejście na śnieżkę zimą - porady!
12 stycznia 2024
Wspinaczka na Śnieżkę, najwyższy szczyt Sudetów, to wspaniała przygoda dla każdego miłośnika górskich wędrówek. Aby jednak przygotować się do tej wyprawy we właściwy sposób, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Sprawdź nasz krótki poradnik, który przygotuje Cię do zimowego wejścia na Śnieżkę.
Śnieżka zimą. Trudny przeciwnik Śnieżka to najwyższy szczyt Sudetów, położony w polskiej części Karkonoszy. Ma wysokość 1 602 m n.p.m. i jest popularnym celem górskich wędrówek. Szczyt jest dostępny dla odwiedzających zarówno latem, jak i zimą. Warto jednak pamiętać, że zdobycie szczytu w warunkach zimowych wymaga odpowiedniego przygotowania. Wszystko ze względu na panujące tam warunki.
Pogoda na Śnieżce zimą jest bardzo zmienna i trudna do przewidzenia. Często wieje silny wiatr, który może osiągać nawet ponad 100 km/h, a także mgła i zamglenia, które utrudniają widoczność. Wspinaczka w takich warunkach może być niebezpieczna i wymaga odpowiedniego przygotowania i ostrożności. Ponadto niskie temperatury i duże ilości śniegu mogą sprawić, że trasa będzie trudniejsza, możliwe są trudności terenowe, takie jak zaspy śnieżne.
Szlak na śnieżkę zimą - którą trasą na szczyt?
Kilka możliwości Zimą na szczyt Śnieżki można dostać się kilkoma różnymi szlakami, które różnią się przede wszystkim trudnością i długością. Poniżej przedstawiamy kilka opcji:
Szlak niebieski jest to zdecydowanie najłatwiejszy i najpopularniejszy szlak prowadzący na szczyt Śnieżki. Jest najdłuższy (prawie 9 km od Świątyni Wang), ale też najłagodniejszy. Przejście całego szlaku w zimie powinno zająć około 4-5 godzin.
Szlak czarny to najtrudniejszy szlak na Śnieżkę, rozpoczynający się przy dolnej stacji wyciągu. Jest też stosunkowo niebezpieczny, gdyż prowadzi przez Biały Żleb, który zimą jest bardzo niebezpieczny. To właśnie tutaj w latach 70. zeszła lawina, która pochłonęła życie 19 osób. Ten szlak jest mniej popularny i trudniej dostępny, więc wymaga większej sprawności fizycznej i doświadczenia w górskich wędrówkach, ale pozwala dotrzeć na szczyt w zaledwie 3 godziny.
Szlak żółty, podobnie jak szlak czarny, rozpoczyna się przy dolnej stacji wyciągu. Jego trasa jest jednak znacznie łagodniejsza i prowadzi m.in. obok schroniska Strzecha Akademicka. Miejsce uwielbiane przez piechurów za swój niepowtarzalny klimat. Cały szlak ma około 7,5 km długości i pozwala dotrzeć na szczyt Śnieżki w około 4 godziny. Czas na zimową górską wędrówkę!
Zimowe wejście na Śnieżkę wymaga odpowiedniego przygotowania. Ważne jest zabranie odpowiedniego sprzętu, zadbanie o kondycję fizyczną i psychiczną oraz skrupulatne zaplanowanie samej wyprawy. Korzystając z tego krótkiego poradnika (a także sprzętu z naszego sklepu), nie tylko zdobędziesz najwyższy szczyt Sudetów, ale przede wszystkim poczujesz radość z wędrówki w pięknych górskich krajobrazach.
Komentarze