AAtrakcje Karpacza
Muzeum zabawek
25 czerwca 2018
Na kartach historii zapisują się nie tylko wielkie wydarzenia, również te najmniejsze drobnostki mają swoją barwną przeszłość. Dlatego warto udać się do Miejskiego Muzeum Zabawek w Karpaczu, żeby wrócić wspomnieniami do lat młodości, lub dowiedzieć się czym bawili się nasi dziadkowie w przeszłości.
W tą magiczną i sentymentalną podróż możesz udać się odwiedzając malowniczy Karpacz. To tutaj zobaczysz czar dzieciństwa ujęty w miniaturowym świecie lalek. Ta wyjątkowa kolekcja obejmuje najróżniejsze zabawki z całego świata. Zobacz wraz z dziećmi, czym bawili się Japończycy w XVIII w. i odkryj kolorowy świat dziecinnych igraszek. Nikt nie jest za stary na zabawki!
Nietypowa pasja pewnego mima
Zbiór powstał w wyniku działalności kolekcjonerskiej Henryka Tomaszewskiego, słynnego mima, tancerza, choreografa, reżysera, pedagoga i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. Swoją unikatową kolekcję gromadził od 1967 r. by w 1994 przekazać ją – otwartemu specjalnie na tę okazję – Miejskiemu Muzeum Zabawek, które nazwano jego imieniem. Tomaszewski podróżował ze swoim Teatrem Pantomimy po całym świecie, stąd w jego kolekcji znalazło się mnóstwo unikatowych obiektów, których próżno szukać w sklepach. Zbiór powstał z miłości do tych starannie wykonywanych przedmiotów, które rozpalały dziecięce marzenia.
Miniaturowy świat
Liczba eksponatów obejmuje aż 2 tysiące najrozmaitszych zabawek z każdego zakątka na świecie. Sposób ekspozycji pozwala nam całkowicie zatracić się w baśniowym świecie. Zasadniczo wpływa na to niezwykła scenografia stworzona przez Kazimierza Wiśniaka, który wykreował wspaniałą i przemyślaną przestrzeń. Spotkacie więc lalki spacerujące po łąkach, uczące się w szkole czy jedzące kolację. Dziewczynki będą mogły zobaczyć jedne z najwspanialszych domków dla lalek, chłopcy różnego rodzaju maszyny i pojazdy jak wozy strażackie. Wszystkiemu towarzyszą polscy klasycy jak Miś Uszatek, która wita serdecznie wszystkich zwiedzających. Ponadto, na specjalnie rozstawionych jarmarkach, znajdziecie wiele tradycyjnych motywów dekoracyjnych jak ozdoby z cukru czy piernika, gliniane koguciki i drewniane koniki. Ramy czasowe, jakie obejmują tą niezwykłą kolekcję zabawkarstwa, to aż 200 lat. Znajdują się tu eksponaty od XVIII wiecznych szopkowych figurek do typowych i popularnych zabawek XX w. W gablotach umieszczono przedmioty z Australii, Meksyku i Japonii. Tak więc zabierz całą swoją rodzinę i oglądaj pluszowe misie, drewniane pajacyki i porcelanowe lalki, przypominając sobie wspaniałe czasy własnego dzieciństwa.
Komentarze